Suwałki

10 ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W SUWAŁKACH

10 ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH, KTÓRE MUSISZ ODWIEDZIĆ W SUWAŁKACH. WEEKEND W PODLASKIM

Nie pożałujesz, że wybrałeś Suwałki na miejsce swojego urlopu. Często się je pomija, ale niesłusznie. To miasto, które kiedyś było stolicą województwa i słynęło z prognoz pogody, ma wiele do zaoferowania. Autorką dzisiejszego artykułu jest Barbara Kowalewska (mieszkanka Podlasia i przewodniczka). Zadzwoń do Basi, lokalnej przewodniczki, która pomoże Ci poruszać się po biegunie zimna.

Suwałki turyzm

Suwałki: 10 powodów, dla których warto tu przyjechać

Choć Suwalszczyzna i Suwalszczyzna nie są znane wielu turystom, są one łatwo dostępne dla każdego, kto szuka ciszy, spokoju i bliskości z naturą. Suwałki, stolica Suwalszczyzny, są drugim co do wielkości miastem w województwie podlaskim. Położone są pomiędzy Suwalskim Parkiem Krajobrazowym, a Wigierskim Parkiem Narodowym. Otoczone jest Czarną Hańczą (zwaną też Czarną Wstęgą Suwalszczyzny). Suwałki to unikalny obszar geologiczny, z mikroklimatem, który charakteryzuje się długimi i mroźnymi zimami oraz gorącym i parnym latem. W pobliżu polskiego bieguna zimna. Suwałki to miasto o bogatej historii. Mieszkali tu Jaćwingowie i Kameduli. Bywali tu Rosjanie, Prusacy i Żydzi. Znajduje się tu również wiele muzeów, galerii, obiektów sakralnych, imprez kulturalnych, sportowych i wydarzeń kulturalnych. Pobyt w Suwałkach może być jedno-, dwu- lub kilkudniowy. Są tu dobre hotele i tańsze.


Z Suwałk można wyruszyć na wycieczki do wielu miejsc w regionie, wypożyczyć rower, popływać kajakiem po rzece Czarna Hańcza, popływać w pobliskich jeziorach. Utrwaliła się tradycja wyjazdów na Litwę, do Wilna, Kowna i Druskiennik. W ostatnim czasie rząd białoruski złagodził przepisy, dzięki czemu możliwe są wyjazdy na Białoruś. Serdecznie zapraszamy!

1. Układ przestrzenny miasta

Zostało zbudowane w pierwszej połowie XIX wieku. Z tego okresu zachowało się wiele cennych obiektów architektury neoklasycznej, w tym świątynie, domy mieszczańskie, biurowce, budynki użyteczności publicznej. Są wśród nich budynki z bogatą przeszłością, związane z postaciami historycznymi, a także budynki, które są użytkowane do dziś. Interesujące przykłady architektury drewnianej są również dostępne. Projektantami byli znani i cenieni architekci, tacy jak Henryk Marconi (Piotr Christian Aigner), Henryk Marconi (Henryk Marconi), Karol Majerski. Grupa wolontariuszy, wspierana przez Urząd Miasta, stworzyła i wdrożyła projekt stworzenia ścieżek kulturowych, dzięki którym mieszkańcy będą mogli lepiej poznać historię miasta. Jedną z nich jest Ścieżka Klasycystyczna. Tablice informacyjne o tematyce historycznej zostały umieszczone w zabytkowych budynkach oraz w pobliżu atrakcyjnych miejsc. Są one w języku angielskim i polskim. Dołączony jest również fotokod. Kod ten można zeskanować smartfonem i łączy on turystę z odpowiednią stroną portalu miejskiego.

 

4 Cztery słynne osoby z Suwałk

Odwiedzając Suwałki koniecznie trzeba zobaczyć miejsca, w których urodzili się Suwalczanie. Nazwiska te na trwałe wpisały się w historię kraju, miasta i świata. Osoby te wymienione są w rubryce „miejsca urodzenia”. W Suwałkach urodziło się wiele osób, które były i są nadal podziwiane za swoje osiągnięcia naukowe, artystyczne i polityczne. Przyjrzyjmy się kilku sławnym Suwalczanom. Maria Konopnicka to poetka, pisarka i publicystka. Alfred Wierusz Kowalski, malarz realista. Lechosław Marszałek był scenarzystą i reżyserem filmów animowanych dla dzieci. To on jest twórcą Reksia. Wszyscy znamy Leszka Aleksandra Mosulskiego, poetę i autora tekstów piosenek. Andrzej Wajida, reżyser filmowy i teatralny. Profesor Edward Szczepanik, ekonomista, premier Rządu RP na uchodźstwie Stanisław Santor, skrzypek, Abraham Stern, bohater Izraela Aleksandra Piłsudska, działaczka niepodległościowa, druga małżonka Marszałka Piłsudskiego

5 Ulica Chłodna

Deptak łączy najstarszą część miasta, okolice parku Konstytucji 3 Maja z młodszą częścią – placem Marii Konopnickiej. Ulica w swojej historii nosiła wiele nazw – Sejneńska i Grodzieńska, a także 3 Maja i 22 Lipca, aż w końcu otrzymała nazwę Chłodna. Nazwa nawiązuje do klimatu. Suwalszczyzna jest najzimniejszą częścią kraju. Położenie ulicy Chłodnej na linii wiatrów, które wieją głównie z zachodu, nadaje jej wyjątkowy mikroklimat. Ulica żyje i ma się dobrze do dziś. Jarmarki sztuki ludowej, teatry uliczne, kapele podwórkowe to jej nieodłączne elementy. Podczas Suwałki Blues Festival na zaimprowizowanych scenach występują zespoły bluesowe. Kolejną atrakcją ulicy jest Aleja Gwiazd Bluesa. Stanowi ona trwałą pamiątkę każdej edycji Suwałki Blues Festival. Poszczególne płyty wmurowane w chodnik upamiętniają występy gwiazd Festiwalu.

2 Nekropolia w Suwałkach - jedyna tego typu w Polsce

Ten zespół zabytkowych cmentarzy położony jest w pobliżu rzeki Czarna Hańcza. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie Tatarzy mogą być pochowani obok Żydów, prawosławnych i staroobrzędowców. Ponieważ przy życiu pozostało niewielu członków tych społeczności, na każdym z tych cmentarzy nadal odbywają się pochówki. Na cmentarzach znajduje się wiele ciekawych kaplic i pięknych nagrobków. Znajdują się tam również zabytki sztuki sepulkralnej. Opiekę nad cmentarzami sprawują miejscowi pracownicy socjalni, członkowie różnych kościołów, związków wyznaniowych i miejscowi kościelni.

Cmentarz rzymskokatolicki stanowi największą część całego cmentarza. Został założony w 1820 roku. Pośrodku najstarszej części cmentarza znajduje się neogotycka kaplica. Wykonana jest z czerwonej cegły i ciosanych kamieni. W najstarszej części cmentarza znajduje się neogotycka kaplica. Wykonana jest z czerwonej cegły i ciosanych kamieni i poświęcona jest Chrystusowi Przemienieniu Pańskiemu. Kaplica ta została wybudowana przez architekta i budowniczego Karola Majerskiego.

Na Cmentarzu Ewangelickim znajdują się dwa rodzaje interesujących grobów: Ewangelicko-Augsburski (luteranie), oraz Ewangelicko-Reformowany (kalwiniści). Na cmentarzu znajduje się również nieotynkowana kaplica z czerwonej cegły z dużym krzyżem na szczycie.

Pośrodku znajduje się drewniana kaplica – kościół Wszystkich Świętych. Została zbudowana w stylu rusko-bizantyjskim w latach 1891-92 i służy do dziś jako kościół parafialny dla prawosławnych na Suwalszczyźnie. Za cmentarzem prawosławnym znajduje się również cmentarz staroobrzędowców. Nie posiada on kaplicy.

Ponieważ do II wojny światowej Żydzi stanowili znaczącą część społeczności Suwałk, cmentarz żydowski zajmuje duży obszar. Żelazna brama prowadząca na teren cmentarza posiada gwiazdę Dawida i jest otwarta dla zwiedzających. Tuż za bramą znajduje się pomnik z tablicą i napisem „Cmentarz żydowski zniszczony przez okupanta hitlerowskiego w latach 1940-1945”. Cmentarz został uporządkowany i wybudowano lapidarium, wmurowując macewy w mur. Upamiętnia to Żydów z Suwałk.

Na niewielkim obszarze grobów znajduje się kilka pochówków żołnierzy tatarskich, którzy służyli w garnizonie wojska w Suwałkach. Mimo, że jest to tylko kilka grobów, ich nagrobki nie zachowały się. Cmentarz żydowski został założony w 1892 roku. Pierwsze pochówki odbyły się w 1901 roku. Czynny był jeszcze do wybuchu I wojny światowej. Obok znajduje się gwiazda w kształcie półksiężyca i gwiazda, obie wyryte na kamiennej płycie.

6. Zbiornik wodny Arkadia

Zbiornik ten ma powierzchnię 11 hektarów. Został wybudowany dla Młyna Kamedułów w zakolu rzeki Czarna Hańcza w XVIII wieku. Mieszkańcy uwielbiają spędzać nad nim wolny czas. Można też po nim jeździć na rowerze lub spacerować ścieżką. Do dyspozycji gości jest plaża, siłownia na świeżym powietrzu i skate park. Znajduje się tu również kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej oraz korty tenisowe. Niedawno rozpoczęto prace nad zagospodarowaniem wyspy w lagunie. Jest ona połączona z lądem mostem. Planowane są dodatkowe prace mające na celu uatrakcyjnienie tego terenu.

3) Suwalskie świątynie - kościoły i cerkwie

Suwałki turyzm

Warto odwiedzić zabytkowe kościoły w Suwałkach, aby poczuć ducha i atmosferę przeszłości. Piękne wnętrza, znani architekci, klasycystyczne bryły architektoniczne, fascynujące obrazy, witraże przedstawiające sceny z życia świętych i historii kraju, a także piękne witraże, to tylko kilka z wielu atrakcji Suwałk. Mimo, że Suwałki są w dużej mierze katolickie, istnieją tu niewielkie wspólnoty prawosławnych i staroobrzędowców oraz ewangelików. Każda z tych wspólnot ma swoją własną świątynię.


Cztery słynne osoby z Suwałk


Ławeczka Marii Konopnickiej fot. Barbara Kowalewska

Odwiedzając Suwałki koniecznie trzeba zobaczyć miejsca, w których urodzili się Suwalczanie. Nazwiska te na trwałe wpisały się w historię kraju, miasta i świata. Osoby te wymienione są w rubryce „miejsca urodzenia”. W Suwałkach urodziło się wiele osób, które były i są nadal podziwiane za swoje osiągnięcia naukowe, artystyczne i polityczne. Przyjrzyjmy się kilku sławnym Suwalczanom. Maria Konopnicka to poetka, pisarka i publicystka. Alfred Wierusz Kowalski, malarz realista. Lechosław Marszałek był scenarzystą i reżyserem filmów animowanych dla dzieci. To on jest twórcą Reksia. Wszyscy znamy Leszka Aleksandra Mosulskiego, poetę i autora tekstów piosenek. Andrzej Wajida, reżyser filmowy i teatralny. Profesor Edward Szczepanik, ekonomista, premier Rządu RP na uchodźstwie Stanisław Santor, skrzypek, Abraham Stern, bohater Izraela Aleksandra Piłsudska, działaczka niepodległościowa, druga małżonka Marszałka Piłsudskiego

7. Muzeum Okręgowe

Budynek ten, o niepowtarzalnym wyglądzie, był niegdyś najbardziej reprezentacyjnym w mieście. Budynek ten jest przykładem architektury eklektycznej, gdyż zawiera w sobie elementy renesansu, baroku i klasycyzmu. Warto odwiedzić Muzeum Okręgowe w Suwałkach, które istnieje od 1956 roku. Muzeum posiada bogate zbiory, w tym pamiątki oraz dzieła Alfreda Wierusza Kowalskiego, malarza pochodzącego z miasta. W muzeum znajdują się również inne ciekawe eksponaty, które dotyczą historii Suwalszczyzny od jej początków po dzień dzisiejszy. Przed muzeum znajduje się obelisk przypominający skandynawski nagrobek. Został on wykonany przez Rafała Strumiłło dla uczczenia pamięci Knuta Olofa Falka, szwedzkiego badacza, który zajmował się historią i nazewnictwem topograficznym Suwalszczyzny.

8. Szlakiem Krasnala

Ścieżka została nazwana „Krasnoludki są na świecie” od miejsca urodzenia Marii Konopnickiej w Suwałkach. Przeznaczona jest dla rodziców z dziećmi. Podczas wędrówki po mapie napotkamy odlane z brązu figurki małych bohaterów: Koszałka Opałka – kronikarza, krasnala Kociego Oczko, króla Błystka, strażników Pakuli i Mikuli.

9. Stary Browar i Wieża ciśnień

Potrzebni są solidni inwestorzy, którzy zainwestują w piękne, tajemnicze i… często zaniedbane zabytki. To gratka dla miejskich odkrywców. (Zdjęcia poniżej)

10. Aquapark Suwałki

Suwalski Aquapark to idealny wybór, jeśli szukasz rozrywki w deszczowe popołudnie. Składa się on z części rekreacyjnej i sportowej. Ośrodek oferuje sauny i łaźnie, a także gastronomię i przychodnię rehabilitacyjną. Znajduje się tu również salon fryzjerski i kosmetyczny, klub fitness, siłownia oraz sklep. Aquapark sąsiaduje bezpośrednio z Miejskim Placem Zabaw. Plac ten posiada wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, a także strefę przeznaczoną dla seniorów, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt sportowo-rekreacyjny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *